Mikołaj Ochocki z Smolna najlepszym Baśkarzem na XXII Światowym Zjeździe Kaszubów w Pucku !

21 sierpnia 2021 r. na hali MOKSiR w Pucku odbył się turniej gry w kaszubską Baśkę towarzyszący XXII Światowemu Zjazdowi Kaszubów. Na puckiej hali sportowej zebrało się 141 zawodników (w tym 8 kobiet) reprezentujących 35 zespołów z Kaszub, gościnnie pojawiły się drużyny spoza naszego województwa, mianowicie z Tucholi oraz Grudziądza.
Po prawie pięciogodzinnych zmaganiach, rozegraniu 5 rund stolikowych i 160 rozdań najlepszym zawodnikiem okazał się Mikołaj Ochocki (Huragan Smolno), który jednocześnie pełni funkcję sołtysa swojej miejscowości i jest on najmłodszą osobą na tym stanowisku w gminie Puck. Drugą lokatę zajął Stanisław Śliwicki (Walety Bolszewo), stały bywalec na zawodach Puckiej Ligi Baśki. Z kolei ostatnie miejsce na podium przypadło Januszowi Jaworowskiemu (Gnieżdżewo / Grudziądz), reprezentantowi województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W klasyfikacji kobiet najlepszą zawodniczką, z przewagą aż 10 punktów nad drugim miejscem okazała się Regina Bartkowska (Baszta Bytów). Wicemistrzynią zawodów okazała się Elżbieta Kruk (Szpica Szemud), natomiast trzecie miejsce zajęła Lidia Żywicka (Zamek Bytów).
W klasyfikacji drużynowej prym wiodły drużyny uczestniczące regularnie w rozgrywkach Puckiej Ligi Baśki, odbywających się na terenie powiatu puckiego. Najlepszą drużyną okazała się Baśka Białogóra, grająca w składzie: Ryszard Koziróg, Andrzej Maszke, Jan Jamrus oraz Kazimierz Czerwionka. Drugie miejsce zajęła ekipa LZS Sokół Strzelno, którą na Zjeździe Kaszubów reprezentowali: Józef Białk, Kazimierz Tarnowski, Roman Otrombke oraz Henryk Szopa. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Waletów Bolszewo, tuż za nimi mieszanina zawodników z Gnieżdżewa oraz Grudziądza, natomiast na piątym miejscu zawody zakończyła reprezentacja Huraganu Smolno.
Dodatkowo, dla najlepszego zawodnika z każdego powiatu oraz miast zlokalizowanych na mapie Kaszub nagrody ufundował dyrektor COS OPO w Cetniewie Michał Kowalski. Nagrodzony został również najlepszy zawodnik z miasta Władysławowo, którym okazał się Wojciech Adas (Szpela Władysławowo), zajmując 20. miejsce w klasyfikacji turniejowej. Ogólnie nagrodzonych zostało 12 najlepszych zawodników, trzy panie oraz 10 najwyżej sklasyfikowanych drużyn. Nagrody wręczał zastępca burmistrza miasta Puck Piotr Ciskowski.
W przyszłym roku Zjazd Kaszubów odbędzie się w Brusach, już dzisiaj zapraszamy wszystkich pasjonatów kaszubskiej Baśki na wspólne spędzenie czasu przy stole karcianym.